Hogyan írj könyvet? 5 hasznos tipp!
1. Gondolkozz el rajta, hogy melyik a kedvenc könyved, vagy milyen könyveket szeretsz! A romantikus történeteket kedveled? Akkor bizonyára Te magad is ezt írnál legszívesebben!
2. Attól félsz, hogy nem fogalmazol jól? Olvass minél több könyvet, főleg olyan műfajú könyveket, amivel később foglalkozni szeretnél, így rengeteg különleges kifejezést megtanulhatsz. Csak hogy példát mondjak, én azóta használom az alábbi kifejezéseket könyvírásnál, amióta krimiket olvasok:
pengevékony ajkak, rózsás arc, fürkésző/átható tekintet, mandulavágású szemek stb.
Ugye, milyen hangulatos egy-egy ilyen kifejezés?
3. Nagyjából kiválasztottad a műfajt, és jó szókincset szereztél. Gondold át a történetet, írj vázlatokat, pl. hogy ki a gyilkos egy történetben, kik a bűntársak, ki lesz gyanús... A legfőbb karaktereknek válassz nevet, hogy róluk könnyen tudj vázlatokat készíteni!
pl. John, a gyilkos a kocsmában ismerkedik meg Alaine-nel. John elhatározza, hogy...
4. Dolgozd ki a történetet, találj megfelelő neveket mindenkinek, és nevezz meg helyszíneket is!
5. Végül nekifoghatsz a tényleges írásnak! Mindenkinek mástól lesz ihlete, engem például az időjárás is befolyásol. Hallgass közben halk zenét, vagy egyszerűen csak vesd papírra (manapság Word-be), amit gondolsz!
+1. Elkészültél? Ellenőrizd a helyesírást mégegyszer, kérj véleményt másoktól, és minél hamarabb keress fel kiadókat e-mailben vagy akár postán is.
Hogyan fogj bele az írásba?
1. Ha már körvonalazódik a fejedben az ötlet, vesd papírra a gondolataid, hogy tisztábban láss a cselekményszálak vagy a szereplők halmazában. Ha még egyáltalán nincs ötleted, de szeretnél írni, vagy csak nagyon kezdetleges story fogalmazódott meg a fejedben, végezz valami monoton elfoglaltságot (futás, úszás, vagy csak egyszerűen lustálkodás) és hamarosan tisztábban látsz!
2. Teremtsd meg a számodra megfelelő környezetet az íráshoz! Ha kézzel szeretsz írni, vonulj félre nyugodtan, hallgass zenét ha jól esik, vagy ülj be egy kávézóba, figyeld meg az oda betérő embereket és vesd papírra az érzéseid velük kapcsolatban.
Másrészt érdemes megfontolni, hogy számítógépen írj, mert az sokkal gyorsabb és a helyesírás ellenőrző korrektebb végeredményt zár majd.
3. Ha elakadsz valahol, kérd mások segítségét, hogy olvassanak bele a művedbe és alkossanak róla véleményt, de ha nem szeretnéd még senkinek sem megmutatni, csak engedj magadnak egy kis pihenést, tedd félre a könyvet és gyűjts élményeket, járj társaságba, és hamarosan visszatér az ihlet.
4. Soha ne görcsölj azon, ha mások kritizálnak. Amíg te szereted csinálni, élvezed az alkotást, addig csak írj nyugodtan, és azt se bánd, ha nem adják ki a könyved vagy nem kapdosnak utána. A mai könyvpiacon ez a természetes.
5. Mindig csak olyan munkát adj ki a kezed alól, ami már át van nézve, a nyelvhelyességet ellenőrizted, a történet pedig jól fel van építve, értelmes. Légy igényes, de ne görcsölj a kritikán, csak hallgasd meg, mert igazságot is találhatsz a jól megfogalmazott véleményekben.
Mit hagyj ki egy könyvből? 5 olvasórémisztő tény :)
1. Valószínűtlen szerelmi szálak, nagy egymásra találás. Az életben egyszerűen nem működik a szerelmi csoda, és egyébként is, a teljesen vidám -és boldog történetek nem izgalmasak.
2. Részletes tájjellemzés. Jó-jó, pár mondatot mindenképpen megér, sőt kell is írni róla, de ha már 2-3 oldal szól róla, az gáz. És unalmas is.
3. Hosszú, egyszavas párbeszéd, amiben az olvasó is elveszlik. Most akkor John mondta, hogy látta Carpentert, vagy Adam? Próbáljátok csak kitalálni, ki Johnny, Adam vagy Lucy!
pl.
- Rég láttalak már, Johnny.
- Igen, tényleg nem jártam erre.
- Oh, igen Johnny, jó, hogy most itt vagy.
- Későn érkezett a vonatod?
- Nekem hamar beért a Paddington-ra. És Neked?
- Ne is mond, órákat vártam. Tudod viszont kit láttam?
- Jaj, mondjad már, olyan izgatott vagyok!
- Mrs. Carpenter-t az öreg Buddy oldalán.
4. Hosszú időzhúzás a könyv elején. Nem írod le, hogy mi okozza a bonyodalmat, csak előkészíted vagy 50 oldalon. Elég 20 is!
5. Régies és új kifejezések keverése. Stílust egyértelműen kell választani, mert egy 1800-as években játszódó könyv hangulatát el tudja rontani a "király, menő" szó!
pl. Odakint szakadt az eső, és Mr. Butcher is magába roskadva ült a székén. Lassan firkantott betűket egy sárgás papírra, amikor megcsörrent a telefon. Felpattant, és inasát megelőzve rohant.
- Halló? - mondta izgatottan.
- Helló, öreg Butcher, de király, hogy Te vagy az! Rég csevegtünk már!
5 tipp, amit mindenképpen írj bele a könyvedbe!
1. A táj, környezet jellemzése. Legalább néhány mondatban érdemes írni róla, mert csak így tudja elképzelni az olvasó. Ha például X keres valamit, akkor először írd le a szoba minden zugát, hogy hogyan pásztázta körbe a szemével. De figylej a választékos fogalmazásra!
pl. Egy asztal volt a sarokban. Mellette egy barna szék állt, de pókhálós volt a szék.
Vagy: A szoba egyik szegletében egy asztal pihent, tőle karnyújtásnyira pedig egy pókhálós, rozoga szék állt egymagában.
2. Egy kis romantika. Szerintem minden könyvbe illik valamilyen szerelmi szál, még akkor is, ha nincs benne a főcselekményben!
3. Valami óriási bonyodalom. Azért kell ugyanis összekuszálni a szálakat, hogy utána hosszan-hosszan ki tudd bogozni az olvasó szeme előtt. Teljesen jó dolgokról szóló könyvet senki nem vesz meg!
4. Egy régmúlt dolog felhánytorgatása. Ha szerelmi storyt, ha krimit, vagy ha akció regényt írsz, akkor is jó ezzel lassítani a cselekményt egészen a csúcspontig.
5. A gonosz karaktere. Ahogy már írtam, a cselekményszál sem állhat csupa jó dolgokból, így a karakterek sem mind rendesek, gondolj csak a valós emberi világunkra!
Mit tegyél, ha van már egy kész könyved?
Tipp 1.
Keress meg minél több kiadót a kézirattal, de ne továbbítsd elsőre az egész könyved, csak pl. egy fejezetet. (Így senki sem tudja ellopni!) Ha valaki érdeklődik komolyan, csak akkor küldd el az egészet!
Tipp 2.
Amíg nem jelent meg a könyved, ne híreszteld el, mert nagy bukta lenne, ha senki nem adná ki, az ismerőseidnek pedig minden második kérdése az lenne: "Mi van már a könyveddel? Mikor fog megjelenni?"
Tipp 3.
Már előre reklámozhatod a könyved még a megjelenés előtt! Hozz létre oldalt, de ne a közösségi oldalakon hirdesd, mert ne felejts el, amíg nem jelent meg, addig nem biztos, hogy tényleg meg fog jelenni!
Tipp 4.
Ha valaki már mégis tudja, hogy írtál egy könyvet, állapodj meg vele, hogy titokban tartsa -e vagy sem, mert így sok kellemetlen szituációt el lehet kerülni!
Tipp 5. És végül: találj ki valami jó fantázianevet és úgy kezdd el hirdetni a könyved!
Egy hangulat megjelenítése
1. Tipp
A rövid mondatok nem fejeznek ki semmilyen érzelmet, leginkább csak azt, hogy az író nem tud jól fogalmazni! Az érzelem/hangulat kifejezés formája mindig egy-egy hosszú mondat! Figyeld csak meg ezt a két példát!
pl. Az eső csöndben esett. Később fokozódott. Vihar kerekedett az utcánkban. Julie félt a viharoktól, bebújt tehát egy farakás alá.
Vagy: Az esőcseppek csöndesen simogatták a poros utca felszínét, de lassacskán egyre gyorsabb lett a ritmus. A szél tépázni kezdte a fákat, és Julie ijedtében egy farkáshoz rohant, hogy ott fészkelje be magát.
2. Tipp
Ha kifejeztten egy ember érzelmeit írod le, azt sok, hasonlatos melléknévvel tedd meg!
pl. Julie nagyon félt. Nem mert megmoccani sem. Összehúzódott, és Janet-re gondolt. Félt, hogy nem látja újra a húgát.
Vagy: Julie szívét a félelem erős karmai mardosták, egy helyben ült, és kövér izzadságcseppek gyöngyöztek a homlokán. Az elméje minden zugában Janet képe volt, és az aggódás, hogy nem láthatja újra húgát.
3. Tipp
Ha egy fontos cselekményt írsz le, akkor annak adj hangulatot, legyen izgalmas, ne csak egy száraz leírás! Ha valamilyen cselekvés viszont nem olyan fontos, azt ne részletezd a végletekig!
pl. Julie elhatározta, hogy megöli Janet-et. A kést a nagybátyjától szerezte. Aggódott, de mégis elbújt a gardróbba. A gardrób szűk volt. Hallota, hogy Janet megérkezik, és becsukja az ajtót.
Vagy: Julie-ben már régóta érett az elhatározás a gyilkosság iránt, és a megfelelő eszköz is a birtokában volt: egy ezüstmarkolatú, hegyes tőr. A szíve azonban erős kalimpált ott, Janet szűk gardróbjában is, és az idegei pattanásig feszültek, amikor Janet megérkezett, és halkan behúzta az ajtót.
5 tipp: hogyan írj könyvkiadóknak?
1. Keress az impresszum/kapcsolat menüpontban minél több e-mail címet az adott könyvkiadó honlapján, így több az esélyed, hogy válaszol valaki.
2. Fogalmazz udvariasan: a megszólítás Tisztelt...! a befejezés pedig Üdvözlettel, és az aláírásod.
3. Csak néhány sort írj magadról, az írói tevékenységedről, mert most senki nem kíváncsi a hobbijaidra. Ha van újságírás/könyvírás terén valami tapasztalatod, azt óvatosan a levélbe szőheted.
4. A könyvedből küldj el először egy rövid bemutatót, azaz szinopszist. Itt írd le a címét, a terjedelmét és kb. 1 A/4-es Word oldalban a cselekményét! Jól átlátható legyen, és ne túl részletes. A végkifejletet semmiképp ne írd le, csak sejtelmesen fogalmazz.
5. Ha választ kapsz a kiadótól, küldd el a teljes kéziratot, de vigyázz a helyesírási hibákra. Maradj udvarias, és még ne bízd el magad, sajnos semmi sem borítékolható a mai könyvpiacon.
Mire figyelj egy író-olvasó találkozó, könyvbemutató során?
- gondold át jól az előadásod szerkezetét, fejben álljon össze minden
- ne készülj komplett betanulandó szöveggel, hiszen csak magadról kell beszélni
- viselkedj természetesen, kár lenne izgulni, hiszen semmi nem múlik az előadásodon
- vigyél egy kevés vizet magaddal, hogy tudjál inni, ha kiszárad a torkod
- a közönség minden kérdésére tudj válaszolni, ha pedig valami kellemetlen/nem szívesen beszélsz róla, akkor ügyesen tereld el a témát
- vigyél szórólapokat a könyvedről (esetleg könyvjelzőt stb.)
|